Δημοφιλείς αναρτήσεις

Τρίτη 29 Απριλίου 2014

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η ομάδα των Κορασίδων του Αμύντα δεν κατάφερε τελικά να πάρει το εισιτήριο για την φάση των 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, καθώς γνώρισε την ήττα με 28-23 απο τον Α.Ο.Προσοτσάνης, στον αγώνα μπαράζ της Μίκρας (Θεσ/νίκη).
Οι παίκτριες της Θωμαής Ταϊρίδου, ουσιαστικά πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα στην αναμέτρηση, βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 6τερμάτων (10-4) στο 15λεπτο και παρά τις αλλαγές στο κομμάτι της τακτικής, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τον Δραμινό σύλλογο να αυξάνει το προβάδισμα του στο +8 (16-8).

Στην επανάληψη τα κορίτσια του Αμύντα, αποβάλλοντας το άγχος και την πίεση , πήραν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες και με επιμέρους σκόρ 9-4 στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα, κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στα 5 τέρματα, με το 28-23 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Η Επιτροπή χάντμπολ του συλλόγου, συγχαίρει όλες τις παίκτριες της ομάδας, για την προσπάθεια που κατέβαλαν στον αγώνα -μπαράζ- με την Προσοτσάνη και είναι πεπεισμένη ότι μέσα από την μεθοδική δουλειά και την άρτια οργάνωση, τα αποτελέσματα θα είναι ακόμα καλύτερα στο άμεσο μέλλον.
Διαιτητές: Τόλιος-Στεφανίδης.
5λεπτα: 6-2, 7-3, 10-4,12-5,14-6 16-8(ημχ),18-11, 20-13,22-13, 24-14, 27-19, 28-23
Α.Ο. Προσοτσάνης: Τσαλίκη, Βασιλειάδου, Τσάντα, Αλτηπαρμάκη, Ζιώγα, Σεβδίλη 14, Τόσκα 1, Βουργασλή, Μαυρομμάτη 2, Παλλικάρη 4, Τσαπακίδου, Σαββίδου, Σαμπατζή 7, Μωυσιάδου-Φατράλη.
Αμύντας Αμυνταίου: Μίγγου 1, Τρυφωνοπούλου, Σίγκαρη, Ζήση 2, Τζαραλή, Γκαραγκαζίδου, Κωτσοπούλου 7, Σουμελίδου 4, Νταμπίζα 8, Παππά, Μίτις 1, Χατζηαθανασίου, Τότη.