Δημοφιλείς αναρτήσεις

Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΟΡΥΦΗ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΜΥΝΤΑ

Οι παίκτριες του Αμύντα Αμυνταίου διεύρυναν το νικηφόρο τους σερί στο πρωτάθλημα της Α2 (3/3), καθώς επικράτησαν εκτός έδρας του ΑΟΑ Καστοριάς με 25-29, παίρνοντας
παράλληλα ρεβάνς από την ήττα του κυπέλλου.
Η ομάδα του Αμύντα παρουσιάστηκε διαβασμένη στο παιχνίδι της Καστοριάς και με ηγέτιδες στο σκοράρισμα τις Τσιομπάνου (11γκ) και Γεωργιάδου (7γκ), κατάφερε μετά το πρώτο δεκάλεπτο , να πάρει προβάδισμα 3-4 τερμάτων, το οποίο διατήρησε εύκολα στη συνέχεια του αγώνα.
Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν μετά το πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με καλή αμυντική λειτουργία περιόρισαν τα επιθετικά ατού της Καστοριάς και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες στο σκορ 10-13.
Το συγκρότημα του Ηλία Ταρε προσπάθησε στο Β μέρος, να ανατρέψει τα δεδομένα του παιχνιδιού,  παρά τις προσπάθειες των Παπαβασιλείου (9γκ), Ζύγουρα Α. (6γκ) και Ζύγουρα Ι. (5γκ), ο Αμύντας διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και  χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έφτασε στην 3η διαδοχική νίκη.
Για τον Αμύντα, η Τζούλια Σκόδρα σχολίασε:  «Η σημερινή νίκη έχει διπλή αξία, διότι αφενός κερδίσαμε μια   από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες της κατηγορίας, αφετέρου η επιτυχία αυτή επετεύχθη στην έδρα της.
Είμαστε σε καλό δρόμο, η ομάδα παιχνίδι με παιχνίδι βρίσκει τα πατήματα της και ευελπιστούμε σε ανάλογη συνέχεια».