Δημοφιλείς αναρτήσεις

Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2012

Νέα νίκη για τον Αμύντα Σκοπιάς

Την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες πέτυχε η ομάδα του Αμύντα Σκοπιάς απέναντι στην ομάδα Κοζάνη 2006 με σκορ 63 - 57 το Σάββατο 08-12-2012 στο ΔΑΚ Φλώρινας.
Η ομάδα της Φλώρινας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και χωρίς ρυθμό και με αρκετά λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ, παίρνοντας μάλιστα και διαφορά 12 πόντων την οποία ο Αμύντας «μάζεψε» προς το τέλος της 2ης περιόδου κλείνοντας το ημίχρονο με σκόρ 29 - 34.
Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Διονύση Δελέγκου, έχοντας φανερή διαφορά ποιότητας από τους αντιπάλους, της τόσο ατομικά όσο και στο κομμάτι της τακτικής πέρασε μπροστά στο σκόρ χωρίς όμως να μετουσιώσει την αγωνιστική της ανωτερότητα σε ασφαλή διαφορά και με δικά της λάθη και ολιγωρίες κρατούσε τους Κοζανίτες κοντά στο σκορ.
Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά στο επίπεδο της φυσικής κατάστασης και η αποτελεσματική άμυνα έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες της Φλώρινας να χτίσουν διαφορά και να την κρατήσουν ως το τέλος του αγώνα.
Οι χαμένες βολές , τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας αλλά και το πολλά φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές εις βάρος του Αμύντα, πολλά από τα οποία ήταν αυστηρά και άδικα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.
Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά του Αμύντα που από την έναρξη της εφετινής σεζόν, δουλεύουν συστηματικά με σχέδιο και στόχους και προσπαθούν να ανεβάσουν επίπεδο παίζοντας σύγχρονο και ποιοτικό μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 12 - 12, 17 - 22, 17 - 13, 17 - 10. Ημίχρονο: 29 - 34. Τελικό σκόρ: 63 - 57.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΣΚΟΠΙΑΣ: Παπαχρήστος Γ. 4, Δημητρίου Σ., Τσομπανόπουλος Σ. 4, Τιριακίδης Κ., Παπαθανασίου Φ. 6, Αδάμου Δ. 12, Νάστος Χ. 14 (1τρ.), Αθανασιάδης Π. 8, Θεοφανίδης Λ., Φωστηρόπουλος Π. 2, Κρέτσης Π. 1, Πινόπουλος Ι. 12.
ΚΟΖΑΝΗ 2006: Κοκκκαλιαρης Ι. , Πατσώνας Γ. 15 (3τρ), Γκούντιος Ν. 18, Λαπαντσιώτης Γ. 6 (1τρ), Γκοπτζιάς Α. 8, Αργυρόπουλος Μ. 8, Γκανάτσιος Α., Πατσώνας Α. 2.

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου: Γ.Σ. Ελιμειας - Άρης Ατραπού: 84 - 43, Α.Ε. Κοζάνης - Α.Σ. Ελπίδα Περδίκα: 76 - 67.

Η βαθμολογία του ομίλου: Γ.Σ. Ελίμειας 8, Αμύντας Σκοπιάς 7, Κοζάνη 2006 6. Άρης Ατραπού 6, Α.Ε. Κοζάνης 5, Α.Σ. Ελπίδα Περδίκα 4.