Δημοφιλείς αναρτήσεις

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

ΑΜΥΝΤΑΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

3η ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΑΜΥΝΤΑ

Έναρξη του Β γύρου  στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής Ανδρών και ο Αμύντας Αμυνταίου πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, επικράτησε  άνετα 36-25 του Αράχθου Κωστακίων, αποτέλεσμα τον έφερε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Ζαφείρη Μπεκερίδη έδειξαν διάθεση και πάθος από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των φιλοξενουμένων και μετουσιώνοντας όλες τις ευκαιρίες σε γκολ, έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 19-11, με τον κόσμο να εκφράζει με το θερμό του χειροκρότημα, την ικανοποίηση του για την εικόνα της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο.

Στη επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, οι παίκτες του Αμύντα με πρωτεργάτες τους Παναγιωτίδη (11γκ), Δημητρίου (8γκ),  Χατζηπέτρου (5γκ) και Κάντζη (5γκ), συνέχισαν να  αποδίδουν τα αναμενόμενα σε επίθεση και άμυνα , ενώ από πλευράς  Αρτινών Μακρής (8γκ) και Τσέλιος (6γκ) προσπάθησαν να κρατήσουν  όρθια την ομάδα τους στην αναμέτρηση.

Το τελικό 36-25 , επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία του Αμύντα το τελευταίο διάστημα, καθώς μετρά 3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις . Όμως το ευχάριστο κλίμα , επισκίασε ο τραυματισμός του τερματοφύλακα Γιώργου Θεοχαρίδη, που υπέστη ρήξη στο παράμεσο δάκτυλο του αριστερού του χεριού και χρόνος αποθεραπείας υπολογίζεται στις 25μέρες.

Από πλευράς νικητών ο Παναγιώτης Δημητρίου δήλωσε: « Η ομάδα ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Αρτινούς με τον γρήγορο παιχνίδι της , και να πάρει μια σημαντική διαφορά από το ημίχρονο. Στο β μέρος δεν εφησυχάσαμε και παρά τις αλλαγές προσώπων στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση, που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος .»

Δεκάλεπτα:  7-1, 12-5, 19-11 (ημχ), 26-17, 32-22, 36-25

Διαιτητές: Μπουγιάκας Γ. – Χατζηπαναγιωτίδης  Α.

Αμύντας Αμυνταίου (Ζ. Μπεκερίδης): Κάντσης  5, Λιάσης (τφ), Θωμαΐδης, Δημητρίου 8,  Παπαϊωάννου , Παναγιωτίδης 11, Κοσμίδης 3, Ζαφειρίδης, Χατζηπέτρου 5, Παπαχρήστου 1 , Τόιτος 1, Γιαννιτσόπουλος 1, Θεοχαρίδης (τφ).
Δίλεπτες Αποβολές: 8        Πέναλτι: -

Αραχθος Κωστακίων (Δ.Τσαλαπατης ): Μάκης, Μακρής Κ. 8, Παππάς 2, Ρίζος, Τσέλιος Ν. , Κίτσος 2, Κολιος, Γιολδάσης 2, Τσέλιος Γ. 6, Μακρής Δ., Ντάλας 3, Κώστας, Γεροδήμος 2.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ

Νίκη νούμερο 10 για τη γυναικεία ομάδα του Αμύντα Αμυνταίου, που επικράτησε  εύκολα στη Κοζάνη του τοπικού Α.Ο.Κ.  16-26, διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας των 4βαθμών που τη χωρίζει από τους διώκτες της.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν  ισορροπημένο μέχρι και το 15λεπτό(3-5),στη συνέχεια όμως οι παίκτριες του Νίκου Γιώσκου με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με  διαφορά οχτώ τερμάτων(3-11), με τις γηπεδούχες  να ρίχνουν τη διαφορά στο -5, 8-13 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. με τις Σαββούδη (4 γκ), Ταρνανίδου (4γκ) και Μανακίτσα (4γκ), προσπάθησαν να ψαλιδίσουν περαιτέρω τη διαφορά, όμως ο Αμύντας, με κινητήριο μοχλό την Τσιομπάνου (13γκ), πέρασε στην  αντεπίθεση και με ένα νέο σερί 7-0 εκτόξευσε την διαφορά στο +12  (12-24 στο 50λεπτό), δίνοντας την δυνατότητα στο προπονητή του Αμύντα να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης.

Η αθλήτρια του Αμύντα Αντωνία Πάνου σχολίασε: «Παρ’ ότι δεν ξεκινήσαμε όπως θα θέλαμε την αναμέτρηση, μετά το 15λεπτό καταφέραμε να ανεβάσουμε την απόδοσή μας και να πάρουμε μια διαφορά ασφαλείας με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.  Β΄μέρος εκμεταλλευτήκαμε  τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων απλοποιώντας για εμάς την εξέλιξη του παιχνιδιού».

Διαιτητές:  Κοτζαφίλιου Α.-Κοτζαφίλιου Κ.

Δεκάλεπτα: 1-3, 3-10, 8-13(ημχ), 11-17, 12-24, 16-26.

Α.Ο.Κοζάνης (Α.Μιχαηλίδης): Βαχτσεβάνη, Γκούντιου Ο., Τσιμπερντώνη, Σαββούδη 4,Τσαμπούρη, Κούρα, Γκούντιου Ε.1, Ταρνανίδου 4, Μανακίτσα 4, Γάτα 3.
Δίλεπτες Αποβολές:  2         Πέναλτι:  1/3

Αμύντας Αμυνταίου (Ν.Γιώσκος): Κόρρα, Γιαπουντζή, Μπάντη 1, Γεωργιάδου 1, Παπαβασιλείου, Σκόδρα Τζ.3,Ρακοπούλου 3, Ηλιάδου, Δημητριάδου, Τσένκο 2, Τσιοπάνου 13, Πάνου, Σκόδρα Τ.3.
Δίλεπτες Αποβολές:  4     Πέναλτι: 3/5